SZKOŁA PODSTAWOWA W ZADROŻU

im. Wincentego Witosa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Z matematyką przez życie 2018

 

Zajęcia „Z matematyką przez życie” realizowane w ramach projektu „Rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie matematyki, przedmiotów przyrodniczych i TIK”

Zajęcia  realizowane  są dla uczniów z klas IV, V i VI szkoły podstawowej w dwóch grupach w wymiarze jednej godziny tygodniowo przez 30 godzin dla każdej grupy. Podobnie jak grupa ubiegłoroczna tak i uczniowie z tych grup podczas zajęć będą przede wszystkim rozwijać zainteresowania matematyczne poprzez analizowanie różnych zagadnień z otaczającej rzeczywistości. Będą kształtować wyobraźnię i intuicję poprzez realizację różnych projektów geometrycznych. Będą rozwijać twórcze i logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych, łamigłówek i różnorodnych zadań nietypowych. Będą się wdrażać do samodzielnego rozwiązywania problemów jak i wspólnej pracy w grupach. Program zajęć uwzględnia treści obowiązujące w podstawie programowej w zakresie rozszerzającym oraz treści wykraczające, przydatne w kolejnym etapie edukacyjnym.

Zajęcia w semestrze rozpoczęliśmy od projektów parkietaży na płaszczyźnie przy pomocy zestawów klocków różnych kształtów. Innym razem układaliśmy figury wg wzorów z tangramów. Na jednym z zajęć uczniowie poznali moduł sonobe i wykonali model sześcianu metodą orgiami wykorzystując poznany moduł. Razem z grupą organizowaliśmy też święto tabliczki mnożenia i  rozwiązywaliśmy łamigłówki matematyczne, łamigłówki zapałczane, pokonywaliśmy labirynty matematyczne. Zajmowaliśmy się też geometrią kartki papieru i z kartki A4 składaliśmy trójkąt foremny, aby później wykorzystać go do zbudowania czworościanu foremnego.  Jako że zbliżają się święta, to wykorzystujemy matematykę do robienia różnych ozdób choinkowych. Powstała już bombka w kształcie ośmiościanu foremnego, gwiazdy ośmioramienne z osiami symetrii, na ukończeniu jest bombka kula z 24 elementów i bombka z 32 kół. Uczniowie bawią się matematyką i ta zabawa sprawia uczestnikom projektu satysfakcję -->>sami zobaczcie

Poprawiony: środa, 19 grudnia 2018 17:36